Księga pamięci

zGodło

sierżant WASĄŻNIK Jarosław

ur. 1969 r. - zm. 1993 r.
Policjant Komendy Rejonowej Policji w Otwocku woj. warszawskie

SŁUŻBĘ W POLICJI PEŁNIŁ OD 16 PAŹDZIERNIKA 1991 R. OD STANOWISKA APLIKANTA. OD 1 SIERPNIA 1992 R. BYŁ POLICJANTEM PLUTONU POGOTOWIA POLICYJNEGO I PATROLOWANIA KOMENDY REJONOWEJ POLICJI W OTWOCKU.

W DNIU 28 CZERWCA 1993 R. W OTWOCKU ZAŁOGA RADIOWOZU, W SKŁAD KTÓREJ WCHODZIŁ ST. POST. JAROSŁAW WASĄŻNIK, ZOSTAŁA POWIADOMIONA PRZEZ PRZYGODNEGO PRZECHODNIA, ŻE JEDNĄ Z ULIC BIEGNIE MĘŻCZYZNA, KTÓRY TRZYMA W DŁONI BROŃ PALNĄ. ZAŁOGA TA NATYCHMIAST UDAŁA SIĘ WE WSKAZANY REJON. POLICJANCI DOJECHALI DO MIEJSCA, W KTÓRYM ZNAJDOWAŁ SIĘ UZBROJONY MĘŻCZYZNA. ST. POST. JAROSŁAW WASĄŻNIK WYSIADŁ Z RADIOWOZU Z ZAMIAREM JEGO ZATRZYMANIA. WYSIADAJĄC WYJĄŁ BROŃ SŁUŻBOWĄ. GDY WYMIERZYŁ JĄ W KIERUNKU MĘŻCZYZNY I WEZWAŁ GO DO ZATRZYMANIA OKRZYKIEM "STÓJ, POLICJA", SIĘGNĄŁ ON PO BROŃ, KTÓRĄ POSIADAŁ PRZY SOBIE I ODDAŁ Z NIEJ TRZY STRZAŁY DO ST. POST. WASĄŻNIKA, DWUKROTNIE RANIĄC GO W KLATKĘ PIERSIOWĄ I W RĘKĘ. POMIMO ODNIESIONYCH RAN POLICJANT ZDOŁAŁ UŻYĆ BRONI SŁUŻBOWEJ. RANIŁ RÓWNIEŻ MĘŻCZYZNĘ, KTÓRY OKAZAŁ SIĘ SPRAWCĄ ZABÓJSTWA KOBIETY W JEDNYM Z MIESZKAŃ OTWOCKA.

ST. POST. JAROSŁAW WASĄŻNIK ZMARŁ NA MIEJSCU ZDARZENIA. RANNY ZOSTAŁ W NIM RÓWNIEŻ DRUGI POLICJANT Z PATROLU, KTÓREMU SKUTECZNĄ INTERWENCJĘ UNIEMOŻLIWIŁO ZACIĘCIE SIĘ PISTOLETU.

ST. POST. JAROSŁAW WASĄŻNIK ODZNACZONY ZOSTAŁ POŚMIERTNIE PRZEZ PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ KRZYŻEM ZASŁUGI ZA DZIELNOŚĆ.

AWANSOWANY POŚMIERTNIE NA STOPIEŃ SIERŻANTA.

 

Warszawa, 24 lipca 1996 r

Rozkaz nr 1447/96 

Powrót na górę strony