“Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej.”
O Policji
Policja polska jest scentralizowaną, uzbrojoną i jednolicie umundurowaną formacją.
Nad bezpieczeństwem ludzi oraz utrzymaniem porządku publicznego czuwa blisko 100 tys. policjantów wspieranych przez prawie 25 tys. pracowników cywilnych.
Na czele Policji stoi komendant główny, któremu podlega komendant stołeczny i 16 komendantów wojewódzkich, nadzorujących komendantów miejskich i powiatowych, którzy odpowiadają za pracę policjantów w komisariatach.
Współczesną polską Policję tworzą funkcjonariusze zatrudnieni w służbach: kryminalnej, prewencyjnej oraz wspomagającej działalność Policji w zakresie organizacyjnym, logistycznym i technicznym.
Do wykonywania swoich obowiązków policjanci przygotowują się w policyjnych szkołach i ośrodkach szkolenia. Policyjne kadry zasilają coraz lepiej wykształceni młodzi ludzie.
Policjantom przysługuje szereg uprawnień, m.in. prawo legitymowania, zatrzymywania osób, przeszukiwania osób i pomieszczeń, dokonywania kontroli osobistej, stosowania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej.
Zatrzymywaniem najgroźniejszych kryminalistów zajmują się doskonale uzbrojeni i wyszkoleni policyjni antyterroryści.
Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji rozbijają zorganizowane grupy przestępcze, walczą z terrorem kryminalnym i narkobiznesem.
Policja cieszy się coraz większym zaufaniem społecznym a liczba osób, które czują się bezpieczniej rośnie z roku na rok.
Warto zobaczyć
-
Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji (CLKP)
Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji to jednostka organizacyjna Policji, której siedziba mieści się w Warszawie. Nadzór nad nią sprawuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Komendanta Głównego Policji. CLKP posiada kompetencje w zakresie nauk kryminalistycznych oraz metod i technik badawczych stosowanych w procesie identyfikacji i zapobiegania przestępczości. Głównym obszarem działalności laboratorium jest wykonywanie opinii kryminalistycznych na potrzeby organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, prowadzenie baz kryminalistycznych, nadzór nad policyjnymi laboratoriami kryminalistycznymi w kraju, prowadzenie działalności naukowo – badawczej oraz utrzymanie systemu zarządzania jakością.
-
Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP)
CBŚ powstało 15 kwietnia 2000 roku, z połączenia dwóch działających w KGP biur: Biura do walki z Przestępczością Zorganizowaną i Biuro do walki z Przestępczością Narkotykową Wzorowano je na nowoczesnych tego typu instytucjach działających w Europie Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych. 9 października 2014 roku rozpoczęła funkcjonowanie "nowa" jednostka organizacyjna Policji – Centralne Biuro Śledcze Policji, która powstała z wyodrębnienia ze struktur KGP Centralnego Biura Śledczego KGP. Do zadań CBŚP należy zwalczanie przestępczości zorganizowanej o charakterze transgranicznym, kryminalnym, narkotykowym i ekonomicznym oraz związanym z aktami terrorystycznymi.
-
Akademia Policji w Szczytnie
Akademia Policji w Szczytnie jest jednostką organizacyjną Policji w rozumieniu ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji. Ponadto, zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, jest uczelnią służb państwowych nadzorowaną przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych (posiadającą osobowość prawną). Misją Uczelni jest odkrywanie i przekazywanie prawdy z zakresu nauk społecznych w dyscyplinach nauki o bezpieczeństwie i nauki prawne, w szczególności dotyczących bezpieczeństwa i porządku publicznego, poprzez prowadzenie badań, kształcenie kadr naukowych, doktorantów, studentów, słuchaczy, uczestników kursów i szkoleń oraz jej upowszechnianie. Akademia Policji w Szczytnie nawiązuje do chlubnych tradycji Polskiej Policji.